Chci se stát rozhodčím

Florbal jako druhý největší sport v České republice zažije během jediné sezóny desítky tisíc utkání napříč všemi soutěžemi, které organizuje Český florbal.

Pokud se chcete připojit do komunity florbalových rozhodčích, poznat spoustu nových přátel a jako příjemný bonus si pravidelně přivydělat florbalem, můžete se okamžitě ozvat koordinátorovi rozhodčích ve vašem regionu a přihlásit se na nejbližší skolení rozhodčích - nováčků.

ODPOVĚDI NA OTÁZKY K PRVNÍMU KROKU

Musím být registrovaným členem Českého florbalu?

Ano. Pokud jsi již dříve v soutěžích Českého florbalu hrál/a, pak se stačí pouze přihlásit na školení, protože již členem/členkou ČF jsi. Pokud ne, pak je potřeba se úplně v prvním kroku zaregistrovat jako člen Českého florbalu. Nejedná se o nic složitého, veškeré informace, jak se stát členem ČF, nalezneš na stránce Matričního úseku, na který se můžeš případně obrátit s žádostí o pomoc.

Kolik let mi musí být, abych mohl začít pískat?

Abys mohl naskočit na dráhu florbalového rozhodčího, musí ti být 15 let. Nejprve absolvuješ školení pro nováčky, čímž získáš úroveň teoretického vzdělání E. Poté se plněním vzdělávacích seminářů můžeš vzdělávacím systémem posouvat výše až na úroveň vzdělání A. Úroveň vzdělání odráží úroveň teoretických znalostí. Praktická schopnost řídit utkání určité úrovně je dána zařazením na příslušnou listinu rozhodčích.

Kolik to stojí?

Pro získání licence nováčka ti stačí 400 Kč. Každou další sezónu je licenční poplatek 750 Kč, přičemž si už ve své první sezóně za každý odpískaný jednodenní turnaj můžeš průměrně vydělat 700 - 1 200 Kč (záleží na počtu zápasů a regionu, kde působíš). Pokud se ti bude v rozhodovské práci dařit a během několika let budeš postupovat listinami vzhůru, bude licenční poplatek vyšší, ale zároveň bude vyšší i odměna za odpískaná utkání.

Jdu do toho, jak se mám přihlásit a co mě čeká?

V následujícím bloku najdeš kontakty na jednotlivé koordinátory rozhodčích. Stačí se ozvat koordinátorovi ve svém regionu a on tě celým procesem přihlášení provede. Následně tě čeká tříhodinové školení, jehož součástí je test z pravidel florbalu, který je sestaven z předem stanovených otázek, jež naleznete v tomto zásobníku. Rozhodčí vyšších licencí jsou pak testováni přímo z pravidel, protože jejich znalost je pro každého rozhodčího maximálně důležitá.

Kdo je koordinátor rozhodčích v mém regionu?

Celostátní Marek Loskot 773 653 334 loskot@ceskyflorbal.cz
Karlovarský a Plzeňský Václav Patera 603 194 305 patera@ceskyflorbal.cz
Ústecký a Liberecký Jakub Procházka 731 519 989 prochazka@ceskyflorbal.cz
Praha a Středočeský Pavel Doubek 777 002 101 doubek@ceskyflorbal.cz
Královéhradecký a Pardubický Aleš Jansa 603 459 274 jansa@ceskyflorbal.cz
Vysočina a Jihočeský Jiří Matyáš 603 106 009 matyas@ceskyflorbal.cz
Jihomoravský a ZlínskýPetr Stoklásek
730 114 246
stoklasek@ceskyflorbal.cz
Olomoucký a Moravskoslezský Robert Segeťa 777 687 711 segeta@ceskyflorbal.cz

Kdy a kde se můžu nechat vyškolit?

Školení rozhodčích - nováčků se zpravidla konají od začátku září do konce října ve všech regionech, několik školení je ale vypsáno i během dalších měsíců florbalové sezony. Aktuální nabídku najdete v kalendáři akcí.

Jaký bude další postup když se mi bude dařit?

Vzdělávání rozhodčích je rozděleno podle úrovně teoretického vzdělání. Rozhodčí navštěvuje semináře určené pro jeho úroveň vzdělání. Po absolvování všech témat určených pro jeho úroveň vzdělání pak absolvuje vzdělávací školení, kterým si zvýší svou úroveň teoretického vzdělání. Praktická úroveň rozhodčího řídit utkání je stanovena zařazením rozhodčího na příslušnou listinu rozhodčích. O zařazení rozhodčího na konkrétní listinu rozhoduje příslušná Komise rozhodčích a delegátů. Opravdu talentovaný rozhodčí se může do elitní listiny prosadit během 5 - 6 let.

Úrovně teoretického vzdělání
 • úroveň vzdělání A
  • nejvyšší teoretické vzdělání
 • úroveň vzdělání B, C, D
  • úrovně teoretického vzdělání dle systému vzdělávání
 • úroveň vzdělání E
  • nováčkovská úroveň teoretického vzdělání
Listiny rozhodčích
 • elitní listiny
  • listina rozhodčích Superligy a 1. ligy mužů;
 • celostátní listiny
  • listiny rozhodčích celostátních soutěží - listina rozhodčích pro Extraligu žen a pro Národní ligu;
 • regionální listiny
  • nejvyšší listina regionálních rozhodčích; další regionální listiny.