Síň slávy

českého florbalu

Osobnosti Českého florbalu 1992 - 2000

V rámci oslav 30 let od založení Českého florbalu byly poprvé oceněny nejvýznamnější osobnosti tuzemského florbalového hnutí. Tradice zavedená v roce 2022 počítá vždy s uvedením nových Osobností příslušné dekády během jubilejních oslav založení naší organizace s odstupem dvaceti let. Prvního uvedení se za roky 1992 - 2000 dočkalo 12 osobností při ceremoniálu v největší české sportovní hale, pražské O2 areně, 9. dubna 2022 v rámci programu Superfinále florbalu.

Martin Vaculík

Český florbalový pionýr, zakladatel České floorballové unie (1992), dnešního Českého florbalu, a nejúspěšnějšího českého florbalového klubu historie Tatranu Střešovice (1991), jehož byl až do roku 2019 prezidentem. První prezident naší organizace (1992 - 1998) se svým bratrem Tomášem stáli také u zrodu fenomenálního letního turnaje Czech Open, který byl základem pro rozvoj našeho sportu v Česku a přílivem know-how z tehdy rozvinutějších florbalových zemí. Byl prvním Čechem ve výkonném výboru Mezinárodní florbalové federace (IFF).

Tomáš Vaculík

Bratr prvního prezidenta Martina Vaculíka, s nímž založil tradiční letní turnaj Czech Open, který se bez přerušení koná od roku 1993 v Praze. Zároveň zanechal nesmazatelnou stopu v řízení Českého florbalu, kde byl celkem 12 let členem výkonného výboru a postupně vedl ekonomickou a reprezentační komisi. 

Michal Bauer

Český florbalový pionýr, jeden z prvních patnácti Čechů, kteří už v roce 1984 vyzkoušeli florbal (Finy tehdy nazývaný sähly) na finské univerzitě KY v Helsinkách během výměnného pobytu s pražskou Vysokou školou ekonomickou (VŠE). Zakladatel úspěšného chodovského florbalového klubu jehož je dodnes prezidentem, dlouholetý funkcionář Českého florbalu, kde byl i 5 let členem výkonného výboru a dodnes je členem Komise elitního florbalu a medializace.

Marcel Pudich

Spolupracovník Michala Bauera, jenž v roce 1992 přivezl první florbalovou sadu do Ostravy odkud pocházel. Nastartoval tak rozvoj florbalu za řekou Moravou, odkud dnes známe řadu špičkových klubů, hráčů i trenérů, kteří se podíleli na největších úspěších českého florbalu. Spoluzakladatel 1. SC Ostrava, dnešních Vítkovic, a dlouholetý předseda Arbitrážní komise. Ve výkonném výboru Českého florbalu působil 5 let.

Jaroslav Marks

Představitel švýcarské větve importu florbalu do Česka skrze Jaroměř, kde se v létě 1992 odehrálo soustředění týmu UHC Unicorns Mettmensteten. Záhy se začal věnovat trenérství florbalu a v roce 1994 se stal historicky prvním trenérem nově vznikající mužské reprezentace. O 9 let později coby hlavní trenér juniorské reprezentace stál u zisku historicky první české medaile z florbalového mistrovství světa, v roce 2009 pod jeho vedením postoupila ženská reprezentace poprvé do semifinále MS. Dlouhá léta se podílel i na řízení florbalu v Česku.

Zdeněk Mlčoušek

Hráč, trenér, rozhodčí, funkcionář, organizátor. Na elitní florbalové úrovni prošel všemi myslitelnými rolemi, brněnský rodák již přes 20 let pracuje pro Český florbal, řídí všechny ligové a pohárové soutěže. V minulosti byl navíc celých 10 let členem výkonného výboru, v nejvyšší mužské soutěži byl hráčem, trenérem i rozhodčím, byl asistentem trenéra reprezentace žen a coby rozhodčí řídil i zápasy na Mistrovství světa mužů 1998.

Juraj Šádek

Jeden z motorů zahájení ligových soutěží v Česku. Dosud u nás nenajdete hráče v poli, který by byl ověnčený více mistrovskými tituly - od první florbalové sezony (1994) do konce své kariéry v roce 2007 jich získal v dresu Tatranu Střešovice jedenáct, více (13) jich má už pouze brankář Tomáš Kafka. Nesmazatelně se zapsal i do reprezentační historie, odehrál první dvě Mistrovství Evropy a následně i tři Mistrovství světa. Po 4 léta byl také členem výkonného výboru Českého florbalu.

Karolína Šatalíková

Synonymum českého ženského florbalu. Jako kapitánka vedla ženský národní tým na Mistrovství Evropy 1995 i na prvních dvou světových šampionátech, v letech 2010 - 2013 pak vedla tentýž tým jako hlavní trenérka a je tak podepsána pod první českou medailí z MS žen. Na klubové úrovni získala bezpočet mistrovských titulů jako hráčka Tatranu a poté i trenérka fenomenálních Tigers. Jako členka výkonného výboru Českého florbalu se také podílela na jeho řízení.

Petr Černý

Hráč, funkcionář, ale především legendární rozhodčí. Petr Černý byl prvním kapitánem české mužské reprezentace (1994) i prvním sekretářem České florbalové unie. Od roku 1997 až dodnes je však naplno spjat s rozhodcovským řemeslem. Se svým kolegou Jiřím Janouškem řídil domácí i mezinárodní soutěže až do roku 2019, kdy ukončili kariéru. Jako první v historii odřídili finále všech mistrovství světa dospělých kategorií, jako první v historii  řídili dvě finále MS mužů v řadě (2012 a 2014). Šestnáctinásobný rozhodčí sezony dnes působí jako delegát a podílí se na rozvoji českých florbalových rozhodčích.

Tomáš Erben

Nesmazatelně zakreslil Liberec na mapu florbalového Česka, kde v roce 1994 založil FBC Liberec a 14 let jej řídil. Byl hlavním trenérem ženského národního týmu na prvních dvou mistrovství světa, s libereckými Crazy Girls získal jejich první tři mistrovské tituly z celkových šesti. Byl taktéž významným hybatelem celého florbalového hnutí, ve výkonném výboru Českého florbalu působil 12 let.

František Babák

Druhý prezident Českého florbalu, uveden in memoriam. S florbalem se setkal jako rodič malého florbalisty a postupně se vypracoval až do čela florbalového hnutí, kde v roce 1998, krátce po prvním domácím mistrovství světa mužů, vystřídal zakladatele Martina Vaculíka. Setrval v něm jedno období do roku 2000, kdy se rozhodl z důvodu velkého vytížení nekandidovat. Ve výkonném výboru Českého florbalu působil celkem 4 roky. Zemřel v roce 2016 ve věku 66 let.

Tomáš Egyházi

Autor prvních speciálních florbalových cvičení, která vyšla v rámci vůbec první metodické příručky zvané Základy florbalu v roce 1996, a také budovatel prvních vzdělávacích systémů pro trenéry. Celkem 4 roky působil i ve výkonném výboru Českého florbalu. Nesmazatelně se do historie zapsal jako elitní organizátor největších florbalových akcí na území Česka a je tak jedním z těch, kteří jsou podepsáni pod mezinárodně oceňovanými organizačními úspěchy českého florbalového hnutí.